OKSJON - Eesti vanem kunst - graafika ja joonistus
Käesolev hoolikalt kureeritud teostevalik esindab Eesti vanema perioodi nimekate kunstnike vähem ja rohkem tuntud graafilisi teoseid - rariteetseid katsetusi ja klassikaks muutunud tunnusmotiive. Samuti leiab siit joonistusi oma kordumatus spontaansuses.
Maalikunsti kõrval pakub graafika ja joonistus äärmiselt mitmekülgset ja meeleolukat alternatiivi soetada originaalkunsti nö. soodsama hinnaga. Hind ei märgi siinkohal kuidagi graafika vähemat kunstiväärtust, vaid viitab pigem tehnika eripärale. Graafika on üldjuhul ja teadaolevalt tiražeeritud. Autori poolt pika ja põhjaliku töö tulemusel käsitsi valminud eritehnikas trükiplaadilt on „tõmmatud“ enam kui üks teos, mis tingib ka nö. kordusteosele mõne teise ühe ja ainsa teosega võrreldes soodsama hinna. Üldlevinult on enamasti kõik paberil kunstitehnikad reeglina hinnalt soodsamad (akvarell, joonistus, segatehnika).
Graafikateose tiraaži suuruse määrab autor vastavalt konkreetse graafikatehnika keerukusele ja selle tehnika võimalustele või oma enda autoriotsusele. Mõned graafilised lehed on jäänudki üksikuteks, kus autor ei ole kunagi planeeritud tiraaži lõpuni viinud, kas on töö kujunenud põnevalt eksperimentaalseks või ei ole tekkinud vajadust kogutiraaži trükkida. Graafika puhul peab silmas pidama, et enamasti ei trükitagi tööde koguarvu valmis kohe ja korraga vaid kunstnikud teostavad neid plaadilt vastavalt vajadusele, niipalju kui töid reaalselt müüjakse või on neid vaja näituste tarbeks. Aastate tagused graafikaplaadid, mille tiraažid lõpuni realiseerimata, jäävad tihti ka omasse aega ning vaatamata sellele, et tiraažinumber seda võimaldaks, ei pöördu kunstnikud tihti enam nende taastrükkimise juurde tagasi vaid lähevad edasi juba uute töödega. Mõned graafikatehnikad nagu näiteks monotüüpia aga ei võimaldagi aga teha enam kui vaid ühe või äärmisel juhul kaks teost.
Ikka on mainitud, et eesti kunstnikele sobib graafika, kuna see tehniliselt väga komplitseeritud ja aeganõudev kunstiliik nõuab süvenemist ning iseendas olemist, mis on omane siinsele põhjamaisele natuurile. Lisaks detaili oskuslikkusele on meie graafika ja joonistus muuhulgas väga maaliline. Tihti mustvalgetena teostatud maailmad provotseerivad kujutlema ja nägema värve. Kõneledes just vanema perioodi graafikast, rõhutatakse Wiiraltit ja veelkord Wiiralt, kes on saanud kunstipubliku teadvuses eesti graafika lipulaevaks, ometi on tema kõrval hulganisti teisi väga tähelepanuväärseid loojaid, kellest siinne valik annab selgema ülevaade.
Ajaliselt hõlmab see teoste-esitlust graafikat ja joonistusi 20. sajandi algusest kuni 1960ndate ja 70ndate aastateni, mil meie vanema generatsiooni kunstnikkond veel tegev oli. Suur osa teoseid jääb mõistagi nõukogude perioodi. Huvitav on kõrvutada selleaegset maali ning graafikat ja joonistust. Teemade lõikes näeme näiteks nõukogude perioodi graafikas märksa laiemat ja vabamat ampluaad kui maalis. Nõukogude mentaliteet mõistis maalikunsti enam ning see oli tihedama tsensuuri all kui pealtnäha tagasihoidlik graafika, seega oli siin kunstnikel ruumi eneseväljenduseks rohkem. Eesti graafika ja joonistus on avastusterohke, andes nii mitmestki kunstiperioodist läbi oma mitmekesisuse kohati tõelisema pildi.
Piia Ausman - kuraator - Haus Galerii
Laiemat ajaloolist ülevaadet eesti graafikast saate lisaks lugeda SIIT