Kõik oksjonid > MARE VINT - Varased unikaalsed joonistused

MARE VINT - Varased unikaalsed joonistused

Ajas klassikuteks muutunud, tunnustatud kunstnike loomingus on eriti hinnatud ja olulised need teosed, millega nad alustasid. Haus Galerii online oksjon esitab Mare Vindi varaseid joonistusi, mis on eksponeeritud tema mälestusnäituse raames, galerii kahe korruse saalis, kuni 7. oktoobrini 2022. Tööd pärinevad Mare enda säilitatud kollektsiooni kullafondist ning on seega tõstetud välja tema näitusel esitatud graafika ja hilisemate joonistuste hulgast, kui autori loomingu väärtuslikum, ning vaid oksjoni korras pakutav osa. 

Mare Vint sisenes siinsele kunstimaastikule koos 1960ndate ja 70ndate autorite avangardse grupiga. Just sel ajal on valminud ka siinsed originaaljoonistused. Tundliku, katsetava, süveneva ja täpse ning erakordselt äratuntavana on Mare Vint vaieldamatult üks eesti kunsti olulisemaid graafikuid.

Minimalistlikud maastike ruumid arhitektuuri elementidega, ringjad ja ruutjad kujundid, jooned, mis liiguvad läbi paberipinna kutsudes vaataja pilku kaasa joonistama - need on tänaseks juba meie hulgast lahkunud Mare Vindi loomingu visuaalsed märksõnad. Kunstniku unikaalsed varased tööd näitavad teda juba siis korraga nii kontseptualisti kui ainese isikupärase ja mängulise stiliseerijana.  Joonistamine on Mare Vindi loomingus graafika kõrval läbiv. Ta armastas ka oma litograafiat koloreerida, muutes iga mustvalge struktuuri individuaalseks ja kordumatuks värviruumiks. Värvipliiatsi kombineerimine graafikaga on Marele eriomane. Joonistustega esines ta veendunult ka loomingu lõpuaastatel, mil valmisid eksperimentaalsed nii värvipliiatsite kui ka tušiga tehtud, peenelt ja vindilikult maailma jooni aimavad kompositsioonid lõuendil. Harjumuspärasest õlimaalide alusmaterjalist lõuendist sai Mare jaoks uute mänguvõimaluste maa, mida ta siiralt nautis. 

Mare Vindi looming on ajatu ning esitab oma sõnumeid tänases nii, nagu ta esitas neid kunagi või teeb seda tulevikus. Ehk tuletavad tema korrastatud mõtete kujundipuhtad ruumid meile meelde oskust keskenduda, vabaneda liigsest ja näha olulist, prioriteetset. Mare Vindi iga töö on otsekui ühele hetkele fokusseeritud elementide kogum. Pilk, mis vaatleb  tähelepanelikult mõnd objekti  maastikujoonel, stiliseerib silmapiiri või aimab õhuvirvendusi, tehes seda peenelt, joon joone haaval mediteerides. Mare Vindi vaatenurgad teda ümbritsevale reaalsusele pakuvad lõputult sarnaste ja eriliste detailide tõlgenduse võimalusi, mida ta oma publikuga jagab, suunates märkama olulist tihti märkamatutes mõttepaikades. 

Vaata kogu näitus ja loe lähemalt Piia Ausman kuraatoriteksti SIIT  

Uudiskirjaga liitumine

otsi