Kõik oksjonid > Olev Soans Eestiloolised kaardid

Olev Soans Eestiloolised kaardid

Käesolev oksjon esitleb legendaarseid teoseid eesti kultuuriloolisest kunstipärandist. Olev Soansi enimtuntud loomingut -  Eesti Kultuuriloolisi  kaarte,  kus kunstnik on filigraanselt ja pühendunult ühendanud nii teaduslikult faktitäpse info kui loovuse. Soans on üks eesti kultuuripärandi säilimisse enimpanustanud kunstnikke.  Tema infograafilise kunsti eesmärgiks on olnud salvestada Eesti elu võimalikult täpselt ning jäädvustada see tulevastele põlvedele. 

Olev Soans lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi 1951, kus ta kümmekond aastat hiljem alustas tööd õppejõuna. Enne oma infograafilise tehnika väljatöötamist, mis kätkeb endas kultuuri- ja ajalooliste faktide ja märgistiku kujutamist teostel,  tegeles Soans vabagraafika, raamatugraafika ja plakatikunstiga, olles tunnustatud pea igas graafikatehnikas - ofort, litograafia, linoollõige, puulõige, serigraafika. Kõnelemata tema graafikauuenduslikest eksperimentidest. 

Kultuurilooliste kaartide loomine oli omaaegne mahukas projekt kuhu Soans kaasas mitmeid erialaspetsialiste. Samuti kätkes ta kaartidesse teiste kunstnike rahvusromantilist loomingut nagu näiteks läänemeresoomlasi kujutaval kaardil on kasutatud Aleksei-Gallen Kallela Kalevala-ainelised kompositsioone ning Kristjan Raua illustratsioone. Iga kaart on omal moel mitme meistri koostöö Soansi idee parimas teostuses.

Olev Soansi Kultuurilooliste kaartide infomahukus ja detailiderohke teostus nõudis autorilt aukartust äratavat pühendumust, erakordset süvenemisvõimet ja meisterlikku täpsust. Kaarte valmis enam kui 30, mis on tunnustusväärne panus nii siinsesse kultuuri, kui ka esinduslik näide meie graafikakunsti võimalustest ja võimekusest. 1985 aastal sai kunstnik tunnustatud Kristjan Raua nimelise preemia. 

Uudiskirjaga liitumine

otsi