Artiklid ja soovitused > Eduard Wiiralti loomingust ning fenomenist

63.t2.jpg
Eduard Wiiralt. Viis naist. 1928

Eduard Wiiralti loomingust ning fenomenist

Graafikast kõneledes tuleme taas ja taas Eduard Wiiralti loomingu juurde. Tema fenomen on jätnud Eesti kunsti erakordselt suure ja kordumatu jälje, seda nii teoreetilise kunstiloo lehekülgedel kui kollektsionääride ja publiku vastukajades.

Hetkel on pakkumistele avatud Eduard Wiiralti teos "Natüürmort" aastast 1950.

Kui spekuleerida teemal, kas kunstniku teeb meedia ja promotsioon või on see siiski kunstnik ise ja vaid tema vaieldamatu anne, on Wiiralt siinkohal suurepärane näide. Tema puhul on saanud kokku nii kordumatu talent kui ka õigustatult ja erakordselt hea promotsioon. Ei ole olnud aegu, mil Wiiraltist ei oleks räägitud, tema loomingust katalooge koostatud või reproduktsioone trükitud.

Miks just Wiiralt? Ilmselgelt on üks ja äärmiselt oluline põhjus autori aja ning olustikutunnetuse peenus, millega ta maailma koges ja seda edasi andis. Wiiralti  äärmiselt meisterlikult teostatud ja tehnikaterohke graafika oli väga suure üldistusjõuga, puudutades aega ja selle inimesi täpselt ja emotsionaalselt. Kunstniku isiklik nägemus muutus inimlikuks inimsuse üldistuseks. Eduard Wiiralti karakterite ja olukordade vaba ning sundimatu komponeerimise oskus on meie kunstis ületamatu. 

Ka on Wiiralti teemade ring püsinud maailma rütmis – tajudes selle pulsilööke ning tuues rõhutatult fookusesse selle, mis fookuses oligi, tehes seda ülima materjalitundlikkusega. See kõik ongi imponeerinud korraga nii vaatajat kui kunstiteadlast. 

Wiiralti loomingu algusaastad olid eksperimentaalsed. Kui kunstikool Pallas alustades otsis identiteeti läbi Pariisi võtmes kunstiuuenduste ja tähelepanu all olid ruumid, mahud, rütmid, valgused ja ka dekoratiivsus, otsis end seal Wiiraltki. 1925. aastal Pariisi elama asudes ning sinna läbi oma elu väikeste vaheaegadega jäädeski, suubus kunstnik aga omakorda selle suurlinna hingeelusse. Tema looming muutus kõnekaks tollase aja vaimus, kus grotesksed, iseäralikud ning lõbujanulised karakterid andsid elule värvi. Wiiralti loomingus moodustavad eraldi peatükki nö Pariisi perioodi tööd, mil kunstnik seda loojate ja boheemide linna oma loomenägemuses edasi annab. Vaadake või selle oksjoni tööd „Viis naist“ 1928. aastast. Sinna juurde reisid ja eksootika, mis oli populaarne just 1930ndate maailmas, ning imbus eraldi rõhutatult läbi Maroko-ainese ka Wiiralti 1930ndate lõpu loomingusse. Ajastutundlikkus on üks Wiiralti loomingu olulisemaid märksõnu, milles on eriti emotsionaalselt kõnekas kunstniku 1940ndate looming, kus II maailmasõja allhoovusi kannavad tema kuulus „Virve“ ning rahvusmastaapne „Tamm“. Wiiralti tööd on loetavad igal sammul kui aja ja iseenese ning maailma siduvuse väljendused, mil üksik saab kokku üldisega ja vastupidi. See ja kindlasti hulk kirjeldamatuid, tabamatuid ning seletamatuid nüansse on teinud Wiiraltist Wiiralti, kelle isiksus on läbi tema loomingu nii võimsalt ja imetlusväärsena tunnetatav, et me tahame selle puudutust lähemalt kogeda.

- Piia Ausman

Kureeritud valiku Eduard Wiiralti teoseid leiate Haus Galerii 2022 graafika klassika kevadoksjonil SIIN.

Tagasi

Uudiskirjaga liitumine

otsi